Artykuł promocyjny Opublikowany przez: monika.g 2015-10-23 15:54:16
Autor zdjęcia/źródło: mat. prasowe Nenedent-baby
Próchnica to zakaźna choroba bakteryjna. Atakuje tkanki twarde zęba i w tych miejscach pojawiają się ubytki wymagające leczenia. Próchnica może wystąpić już u niemowlaka, któremu dopiero wyrastają pierwsze ząbki na skutek zbyt długiego picia z butelki lub zasypiania z butelką. Pojawia się głównie, gdy dziecko pije mleko lub słodkie napoje przez smoczek. W ten sposób cukier dłużej pozostaje w ustach i sprzyja rozwojowi próchnicy. Jeszcze groźniejsze dla zębów dziecka jest zasypianie malucha z butelką, gdyż wtedy zmniejsza się wydzielanie śliny, która mogłaby zneutralizować zakwaszoną przez cukier jamę ustną.
Przydatna strona specjalisty tutaj >>
Na rozwój próchnicy mają wpływ:
Niestety łatwo jest przegapić pierwsze oznaki próchnicy u dzieci głównie z tego powodu, że trudno jest zajrzeć dziecku do buzi. Nawet jak nam się to uda to możemy nie rozpoznać zmian, bo są one zwykle białe, a nie czarne jak u dorosłych. Z tego powodu wskazane jest regularne chodzenie z dzieckiem do dentysty co 4-5 miesięcy.
Przebieg próchnicy w zębach mlecznych jest bardzo szybki i wygląda trochę inaczej niż u dorosłych. Szybciej atakuje ona cały ząb, wraz z nerwem, co może prowadzić nawet do jego obumarcia. Sprzyja jej słabe uwapnienie szkliwa zębów. Gdy u dziecka zauważysz matowy nalot na zębach, tzw. plamę próchnicową koniecznie udaj się do dentysty. W początkowej fazie próchnicy da się ją wyleczyć poprzez zabieg demineralizacji preparatami zawierającymi fluor. W bardziej zaawansowanym stadium będzie potrzebne już usunięcie zepsutego fragmentu zęba poprzez borowanie i uzupełnienie ubytku plombą.
Najlepiej jest jednak nie dopuścić do powstania próchnicy. Aby dziecko mogło cieszyć się pięknym uśmiechem bez próchnicy i bólu zębów trzeba przede wszystkim dbać o jego nawyki żywieniowe. Odpowiednia dieta z ograniczonym spożyciem słodyczy i mocno słodzonych napojów z pewnością zapobiegnie rozwojowi próchnicy. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na:
Dbanie o higienę – już niemowlętom trzeba myć dziąsła i pierwsze ząbki zwilżoną w wodzie lub rumianku gazą czy wacikiem. Dzięki temu dziecko przyzwyczaja się do nawyku wkładania czegoś do buzi w celu jej mycia, a nie tylko jedzenia.
Używanie pasty dla niemowląt – gdy dziecko jest już większe bez obaw możemy używać specjalnych past dla niemowląt. W swoim składzie zamiast fluoru zawierają one żel krzemowy, który delikatnie czyści ząbki maluszka oraz ksylitol, zapobiegający rozwojowi próchnicy. Taką pastą łatwo będzie umyć dziecku ząbki z pomocą silikonowej szczoteczki nakładanej na palec przypominającej naparstek. Pasty bez fluoru polecane są dla dzieci nawet do 4. roku życia.
Mycie zębów dzieci – Dzieci od 4. roku życia mogą już używać pasty dla dzieci z fluorem, który wzmacnia szkliwo zębów. Ważne jest, żeby nie nakładać dziecku zbyt dużo pasty. Ilość odpowiadająca wielkości ziarna grochu zdecydowanie wystarczy do umycia małych ząbków i zapobiegnie połykaniu pasty przez dziecko.
Więcej informacji na ten temat tutaj >>
Partnerem artykułu jest:
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Mycie zębów dzieci – TO TRZEBA WIEDZIEĆ!>>
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.